کولر گازی اجنرال

بررسی تفاوت مبردهای تهویه مطبوع

در اولین مقاله از بخش مقالات به روز کولر گازی در فروشگاه کولر گازی اجنرال، به بررسی انواع گاز مبرد کولر گازی خواهیم پرداخت، در حین سرویس و تعمیر کولر گازی و داکت اسپلیت خود، شما باید در مورد پر کردن گاز مبرد کولر گازی خود از تکنسین کولر گازی سوال کنید، در واقع این گاز مبرد سیستم تهویه مطبوع است که در کویل های کندانسور پر شده است که بدون آن سیستم تهویه مطبوع به خوبی کار نمی کند و خنک نمی کند.

R32 , R410 , R22 , R290 نام گاز مبردهای سیستم های تهویه مطبوع است، گاز مبرد یک عامل ضرورری در سیستم های تهویه مطبوع است.

گاز مبرد در کولر گازی چه کاری انجام می دهد؟

مبرد در سیستم های تهویه مطبوع درون کویل های کندانسور قرار میگیرد تا رطوبت موجود در فضا را از بین ببرد و هوای گرم را خارج می کند و هوا را خنک کند،

انواع مبردها

در طول این سالها، مبردهای مختلفی در سیستم های کولر گازی و داکت اسپلیت مورد استفاده قرار گرفته که هر یک از این مبردها، به دلایلی باعث تخریب لایه ازن شدند و باعث افزایش گرمایش جهانی شدند، در اینجا به طور خلاصه به معرفی هریک از این مبردها می پردازیم.

1 - CFCs یا کلروفلوئوروکربن ها (Chloro Fluoro Carbons)

کلروفلوئوروکربن ها یکی از دلایل اصلی برای تخریب لایه ازن و اثر گازهای گلخانه ای است. گاز مبرد R12 شایع ترین CFC شناخته شده به عنوان فرئون بود. که در سال 1994 ممنوع و با HCFC جایگزین شد.

2 - HCFCs یا هیدروکلروفی فلوئوروکربن ها (Hydro Chloro Fluoro Carbons)

گاز مبرد R22 شایع ترین هیدروکلروفی فلوئوروکربن است که در حال حاضر در 50-60٪ تهویه مطبوع در آسیا استفاده می شود. هیدروکلروفی فلوئوروکربن ها کمی بهتر از کلروفلوئوروکربن ها هستند

زیرا آنها حاوی کلر هستند که برای محیط زیست خطرناک است. به همین دلیل روند حذف گاز R22 در اکثر کشورها به اجرا گذاشته شده و تا سال 2030 به طور کامل حذف خواهد شد. فراموش نکنید که وقتی می خواهید یک سیسم تهویه مطبوع را بخرید، اگر متوجه شدید گاز مبرد آن R22 ذکر شده است، این محصول را خریداری نکنید. از آنجا که این گاز قرار است به طور کامل حذف شود و اگر مبرد سیستم تهویه مطبوع شما تمام شود، نمی توانید آن را پر کنید.

3 - HFCs یا هیدرو فلورا کربن (Hydro Fluoro Carbons)

گاز مبرد HFC توسط تولید کنندگان تهویه مطبوع برای حذف کلر از مبردها ایجاد شده است. هیدرو فلورا کربن ها بهتر از هیدروکلروفی فلوئوروکربن ها هستند و لایه اوزون را تخریب نمی کنند، گرچه آنها همچنین بالقوه برای گرم شدن کره زمین هستند.

گاز مبرد R-32 و R-410A شایع ترین HFC های مورد استفاده در تهویه مطبوع در هند است. R-134A HFC مورد استفاده در یخچال و فریزر در آسیا است. در سال های آتی دولت های کشورهای مختلف برنامه ریزی کرده است تا مبرد های HFC را از بین ببرند.

نمایندگی فروش کولر گازی اجنرال